Çin’de köpek etine olan talep azaldığı için restoranlar kapanıyor


kopek-yeme-festivali-mi-43132Esra Aydın
Çin’in Guangzhou şehrinde 1963’ten beri müşterilerine köpek eti servis eden Sunshine adlı restoran, köpek etine olan talebin azalması sebebiyle kapandı.

Bu yıl içerisinde yapılan araştırmalara göre Yuancun ve Panyu bölgelerinde, kedi ve köpek etinden yemekler satan diğer dükkanların da kapanmaya başladığı rapor edildi.
South China Morning Post’un bu konu hakkında Guangzhou bölgesinde yaşayan insanlarla yaptığı röportajlara göre, gün geçtikçe insanların hayvanlarıyemek haline getirmeyi reddettiği ve onları koruma bilincine ulaştığıgözlemleniyor.
Guangzhou’daki Gıda Kalitesi Otoriteleri, köpek eti tüketiminin sağlıksız olduğu konusunda insanları birçok kez uyararak köpek eti yemeyi bırakmaları çağrısında bulunmuştu.
Guangxi’de her sene yapılan Geleneksel Yulin Köpek Eti Festivali’nin organizatörleri,şu anda giysi mağazası olan Sunshine restoranının kapanmasının ardından, protestocuların daha da güçleneceğini düşünerek festival tarihini değiştirdi. Bu festivalde her sene binlerce köpek katlediliyor, öldürülüyor, derileri yüzülüyor.
Hayvan haklarının yok sayılmasının simgesi haline gelmiş bu festivale yerel yönetimin getirdiği tek kısıtlama köpeklerin kesim işlemlerinin halka açık, görülebilir bir yerde yapılmasına izin verilmemesi. Ne kadar kıyım işlemi ifşa edilmese de festival fotoğraflarına baktığımızda insanların içindeki vahşete ve acımasızlığaüzülerek, sinirlenerek tanık oluyoruz.

Реклама